علینا اکبری
علینا اکبری

دانش آموخته مهندسي نر م افزار / داوطلب MBA

  • تاریخ عضویت: 1396/07/24
  • آخرین زمان حضور : ‫۲ سال و ۳ ماه قبل، شنبه ۲۵ آذر ۱۳۹۶، ساعت ۰۹:۲۴
  • بازدید از پروفایل : 13

گزارش خطا

علت گزارش برای را بنویسید


10 زبان برنامه نویسی برتر

گزارش

دنیای امروز ، دنیای کسب و کار و به اصطلاح بیزینس است . به ویژه کسانی که به طور حرفه ای در حوزه کامپیوتر مشغول به فعالیت میباشند ، در صورت هوشمندی و مجهز بودن به دانش روز ، میتوانند از این سفره گسترده ، سهمی برای خود بردارند . در همین زمینه برنامه نویسی کامپیوتر از جمله مهارت ها و مشاغلی است که تخصص در آن میتواند آینده شغلی شما را تضمین کند . البته در حال حاضر محیط های برنامه نویسی متعددی در عرصه کامپیوتر وجود دارد . ما در اینجا به معرفی 10 زبان برنامه نویسی برتر پرداخته ایم که تسلط به یکی از آنها در حد یک متخصص و خبره ، میتوند باعث موفقیت شما در یافتن شغلی در حوزه IT شود . اما خب اگر این امکان وجود داشته باشد ، یعنی اگر همت کافی و همچنین علاقه و شورو شوق آن را داشته باشید که حداقل به دو زبان برنامه نویسی مسلط باشید ، آنگاه به قول معروف ، نور علی نور است . ضمن اینکه قطعا برنامه نویسان حرفه ای به خوبی میدانند که اصول و اسکلت اصلی بسیاری از زبان ها و کامپایلر های برنامه نویسی ، بسیار به هم شبیه بوده و اگر شما به یک زبان تسلط پیدا کنید ، یادگیری فرامین و دستورالعمل ها و جزئیات یک زبان دیگر ، کار کمابیش ساده ای است .

البته ذکر این نکته لازم است که ما در اینجا به شما فقط سرنخ میدهیم و اگر شما پس از خواندن این مطلب واقعا تصمیم گرفتید یک برنامه نویس شوید و یا مهارت های ذوقی و آماتوری خود را تکمیل کنید ، بهتر است اطلاعات تکمیلی و بیشتری را از منابع مختلف به دست آورید . اطلاعات و دانسته هایی که به ترغیب شما جهت انتخاب زبا اصلی شما به عنوان یک خبره در آن زبان کمک میکند و همانطور که اشاره شد ، ممکن است شما را تشویق کند که به عنوان یک زبان فرعی و دوم ، زبان ثانویه دیگری را هم آموزش ببینید .

همچنین فراموش نشود که اکنون ده ها و ده ها زبان برنامه نویسی در جهان کامپیوتر وجود دارد که هر یک متولیان و طرفداران خود را دارد . اما مهم این است که 10 زبان برتر و اول دنیای برنامه نویسی کدام یک میباشند .

بنابراین اگر تصمیم دارید در دنیای برنامه نویسی کامپیوتر ، برای خود جایی باز کنید و یا بالاتر از آن ، به طور جدی به این فکر هستید که از این راه امرار معاش کنید ، با ما همراه باشید :

JAVA

برای سرمایه گذاری در پروژه های اقتصادی ، بهترین زبان ، زبان برنامه نویسی جاوا و .Net مایکروسافت است که از بین این دو ، باز هم جاوا حرف اول را می زند و طبق آخرین اطلاعات ، بیش از 9 میلیون نفر در سراسر دنیا به این زبان برنامه نویسی می کنند که این خود نشان دهنده فضای مناسب برای این زبان و تعداد زیادی از برنامه های کاربردی و ... میباشد که به این زبان نوشته شده اند و همگی آنها نیاز به پشتیبانی ، نگهداری و بروز رسانی دارند .

علاوه بر همه اینها ، زبان برنامه نویسی سیستم عامل Android ( برای موبایل ) ، جاوا میباشد . سیستم عامل Android که خود گستردگی خوبی دارد ، برای تکامل و توسعه ، روز به روز نیاز به برنامه ها و ابزار های جدیدی دارد که همگی باید به زبان جاوا باشند . طبق آخرین آمار انجمن برنامه نویسان TIOBE ، زبان برنامه نویسی جاوا به لحاظ کارایی و استفاده ، دارای بالاترین رنکینگ در سرتا سر دنیاست ، یعنی رتبه اول را از آن خود نموده است .

#C

#C یک زبان برنامه نویسی جند مدلی است که شامل دستوری ، تابعی ، عمومی ، شیء گرا و جزء گرا است . این زبان توسط شرکت مایکروسافت و از دل زبان .NET مایکروسافت خلق و پرورش یافت و بعد ها توانست استاندارد های ISO و Ecma را دریافت کند و بعنوان یک زبان استاندارد تایید شود .

در عین حال زبان #C ، زبان برگزیده مایکروسافت برای ایجاد سیستم عامل Windiws Phone 7 ( سیستم عامل موبایل هایی همچون HTC ) میباشد . این زبان نیز مانند زبان جاوا برای پروژه های اقتصادی و بزرگ ، انتخاب بسیار خوبی است . گر چه تعداد برنامه نویسانی که به این زبان برنامه نویسی میکنند ، به پای برنامه نویسان جاوا نمی رسد ، ولی به لطف پشتیبانی مایکروسافت ، این زبان یکی از مدعیان قوی در بین زبانهای برنامه نویسی است .

طبق فهرست بندی انجمن TIOBE ، رنکینگ این زبان در ردیف 6 جدول زبانهای برنامه نویسی قرار دارد .

C++ / C

میدانیم که این دو زبان با هم فرق دارند و در واقع زبان ++C بر اساس زبان C ساخته شده و به نوعی به آن اضافه شده است ، ولی به هر جهت با هم در نظر گرفته میشوند . اما آنچه که در بیشتر موارد دیده میشود ، این است که زبان ++C بیشتر در نرم افزار های مهندسی و صنعتی مورد استفاده قرار گرفته است و این خود بر خاص بودن این زبان را میرساند .

  

چند نمونه از موارد ، عبارتند از نرم افزار های مربوط به برنامه های کاربردی ، درایور های دستگاه های صنعتی مختلف ، نرم افزار های مربوط به سیستم های الحاقی با اصطلاحا Embedded Systems ، همچنین برنامه های مربوط به Server - Client ها با ضریب اجرایی فوق العاده بالا و همچنین نرم افزار های سرگرمی مانند بازی های ویدیویی .

نا گفته نماند ++C در مقایسه با تمام زبان های برنامه نویسی ، حتی جاوا ، از قدرت تاثیر گذاری فوق العاده زیادی برخوردار است . به هر حال زبانهای C و ++C در فهرست بندی TIOBE ، به ترتیب رده های دوم و سوم قرار دارند .

JAVA SCRIPT ( همراه با HTML و CSS )

جاوا اسکریپت ، یک زبان برنامه نویسی مختص وب میباشد که کلیه مرورگر های معروف و عمومی اینترنتی از آن پشتیبانی میکنند . این زبان در رده بندی انجمن TIOBE ، در ردیف یازدهم قرار دارد .

VISUAL BASIC

این زبان ، مانند زبان بیسیک ظوری ظراحی شده است که یادگیری آن آسان و استفاده از آن حتی برای برای برنامه نویسان مبتدی هم ساده باشد .برنامه نویسان با این زبان هم قادر به ایجاد برنامه های ساده GUI ( دارای رابط گرافیکی برای کاربر ) و هم خلق برنامه های پیچیده و توسعه یافته هستند .

در حقیقت برنامه نویسی در Visual Basic ، ترکیبی است از اجزای مرتب شده ای برای کنترل روی ویژگی های مختلف فرم ها که از پیش تعریف شده اند و توابع عملیاتی که بر روی این اجزا قابل پیاده سازی و اجرا هستند و البته نوشتن کد های اضافی برای ایجاد توابع بیشتر یا متفاوت .

سادگی و راحتی کار با این زبان برنامه نویسی ، باعث شده تا این زبان به سرعت و خیلی خوب جای خود را در بین برنامه نویسان پیدا کند ، تا جایی که در بین 10 زبان برتر دنیا قرار گیرد . در فهرست بندی TIOBE ، در ردیف پنجم قرار گرفته است .

PHP

php یک زبان عمومی است که برای برنامه های کابردی و بخصوص برای طراحی صفحات وب بسیار محبوب است .

در واقع اگر میخواهید مستقل و آزاد برنامه نویسی کنید ، PHP یکی از زبان های ایده آل و خوب است . این زبان ، یک زبان اسکریپتی است که اساس و بنیان ایجاد آن ، برای طراحی صفحات پویای وب بوده است و در فهرست رده بندی TIOBE ، در ردیف چهارم قرار دارد .

OBJECTIVE_C

اگر می خواهید بدون نیاز به کار بر روی پروژه های سنگین و متعدد با فشار روحی شدید ( از ترس درست اجرا نشدن و جواب نگرفتن ) ، پول زیادی بدست آورید ، کافی است زبان برنامه نویسی OBJECTIVE_C را یاد بگیرید . این زبان از زبان های SmallTalk و C اقتباس شده است و تاثیر بسزایی در ایجاد زبان جاوا داشت .

این زبان اساسا برای استفاده بر روی سیستم عامل های Mac OS X و iOS شرکت Apple ایجاد شدهد است و اخیرا با رشد روز افزون و محبوبیت زیاد محصولا شرکت Apple مثل iPhone و iPod و iPad ، کمبود شدید برنامه نویسان OBJECTIVE_C بیش از همه احساس میشود . زیرا همچنان با رشد علاقه مندان به محصولات اپل ، تقاضا های زیادی برای برنامه های کاربردی و جانبی این دستگاه ها وجود خواهد داشت . رتبه این زبان در رده بندی TIOBE ، ردیف نهم جدول است . البته این رتبه در مقایسه با سال 2009 که 45 بوده است ، رشد بسیار خوبی داشته است .

PERL

خیلی ها معتقدند که زبان Perl ، نسخه جدید زبان COBOL است . Perl همچنین مانند یک نوار مسیر عبوری برای اینترنت به نظر میرسد و بیشتر برای هماهنگ سازی پایگاه های اطلاعاتی با دیگر سیستم ها به کار می رود . بی شک تا زمانی که زبان های اسکریپتی و پویا مثل Perl ، PHP ، Python و Ruby متقاضی دارند ، زبان های اصلی مثل Java ، در پشت سر اینها می مانند و دلیل آن رشد روز افزون محبوبیت این زبان ها در میان افرادی است که توانایی های بالقوه و قدرت کاربردی اینگونه نرم افزار ها را درک کرده که باعث میشود نیاز به برنامه نویسان این زبان ها در جامعه رشد کنند .

البته به گفته سایت Indeed.com ، تقاضا برای زبان Perl بیش از تقاضا برای زبان های دیگر مثل PHP ، Python و Ruby میباشد . در فهرست بندی TIOBE ، زبان Perl در رده هشتم جدول رده بندی قرار گرفت .

PYTHON

زبان های برنامه نویسی پویا ، بخصوص Python ، برای ایجاد برنامه های کاربردی تحت وب و برنامه های کاربردی ابری در قالب هایی مثل Django استفاده میشوند . قابل ذکر است موتور برنامه های گوگل ، با زبان Python نوشته شده است و فقط با این زبان پشتیبانی و بروز میشود .

ضمنا مزیت های زبان Python و Perl نسبت به PHP بیشتر است ، چون زبان PHP فقط برای برنامه های تحت وب استفاده میشود ، در حالیکه زبان های Python و Perl عمومی تر هستند و به منظور های متفاوتی مثل عرصه هایی همچون هوا و فضا ، اقتصادی ، نظامی و ... قابل استفاده هستند . این زبان در رده بندی TIOBE ، در رده هفتم قرار دارد .

RUBY

Ruby ، در قالب یک تعریف ، زبانی متوازن و دقیق است و توسط شخصی به نام Y ukihiro " Matz " Matsumoto نوشته و ایجاد شده است . وی این زبان را از میان زبان های مورد علاقه خود یعنی SmallTalk ، Ada ، Perl ، Eiffel و Lisp استناج کرده تا یک زبان جدید با توابع برنامه نویسی کامل و متوازن داشته باشد .

این زبان اولین بار در سال 1995 وارد بازار شد و در سال 2006 با پذیرش عمومی نسبتا بالایی مواجه شد . زبان Ruby برای ساخت برنامه های تحت وب ، شبیه ساز ها ، مدل های سه بعدی ، برنامه تجاری ، رباتیک ، شبکه ، علوم مخابراتی ، سیستم های مدیریت سیستم و بسیاری موارد دیگر استفاده میشود .

در عین حال کمپانی هایی مثل Engine Yard  ، Heroku ،  New Relik ، از این زبان و ابزار های جدید آن پشتیبانی میکنند . طراح و سازنده این زبان ، در سال 2010 گفت : " هیچ برنامه نویس زبان Ruby نمیشناسم که بیکار مانده باشد " . این زبان در ردیف دهم ده زبان برتر دنیا قرار دارد .

منبع : 7learn.com

علینا اکبری

پسندیده شده توسط: سهیل , شیوا محمدی , ایمان مدائنی , شهرام برزنی , مهران قارزی , علینا اکبری

| اشتراک گذاشته شده توسط علینا اکبری
استیو جابز در ایران هم می تواند باشد.

گزارش

- اشکان خسروپور: همه چیز از یک سایت ساده و بدون امکانات در یک دانشگاه معمولی شروع شد.
بچه های ماجراجویی که مثل خیلی از دانشجوهای دیگر در رشته برنامه نویسی کامپیوتر دور هم جمع می شدند، از دنیای دیجیتال می گفتند و ایده هایشان را روی نمایشگر می چیدند. مثل خیلی ها، ایده هایشان ناب اما جیب شان بی پول بود. آن قدر بی اعتبار بودند که حتی کسی حاضر نمی شد برایشان وام جور کند. اما ایده شان را آن قدر جدی گرفتند که حاضر شدند ریسک بزرگ «قرض کردن» را به جان بخرند؛ صرفا برای اینکه ایده شان به ثمر برسد. حالا کمتر از ۱۰سال از آن روزها گذشته است. نه خیلی زیاد، شاید کمتر از ۱۰سال اما پسر دهه شصتی و دوستان هم دانشگاهی اش حالا جزو کارآفرینان جدی در دنیای استارت آپ ها و بازی های رایانه ای هستند. داستان بچه های گروه «تاد» را از دست ندهید. علی نادعلی زاده، سرپرست گروه که حالا جزو کارآفرین های موفق استارت آپی در ایران محسوب می شود، ماجرا را از نخستین روزهایش اینطور روایت می کند.
 
  • ایده ای که مشتری نداشت
همه چیز از بحث های معمول دانشجویی در سایت و سلف دانشگاه امیرکبیر شروع شد. حدود ۹ سال پیش، وقتی شرکت اپل «اپ استور»، فروشگاه محصولات و اپلکیشن هایش را راه اندازی کرده بود، هنوز تعداد ایرانیانی که با این بازار آشنا شده یا موبایل های مشهور استیو جابز را در دست داشتند، خیلی کم بود. گروه سه نفره سهراب، علی و سروش جزو معدود بچه هایی بودند که به خاطر رشته درسی شان یعنی مهندسی کامپیوتر خبرهای این حوزه را با علاقه دنبال می کردند. علی نادعلی زاده می گوید: «جابز بازار جدیدی ایجاد کرده بود و در دنیا فروش هنگفتی داشت اما در ایران واقعا تعداد کمی بودند که حاضر می شدند ویندوز یا موبایل های ساده شان را کنار بگذارند. اصلا اپل در اینجا مطرح نبود. در این وضعیت، یکی از بچه ها پیشنهاد داد برای اپل برنامه تولید کنیم.» حرف او یعنی برای مشتری هایی برنامه بریزند که تقریبا وجود نداشتند. پولی باید صرف می شد که به نظر نمی رسید بازده مالی داشته باشد. هرچه بود، این سه نفر تصمیم گرفتند، ایده شان را عملی کنند.
 
  • مثل برق ندیده ها
برای نوشتن برنامه هایی که روی سیستم عامل های عجیب شرکت اپل اجرا شود، باید کامپیوتری وجود داشته باشد که این سیستم عامل از قبل رویش نصب باشد، اما دسترسی به این تلفن های همراه یا رایانه های گران قیمت شرکت «جابز» زمانی جزو محالات بود، آن هم برای دانشجویانی که آه در بساط نداشتند. آنها دنبال یک راه میانبر گشتند. علی نادعلی زاده آن روزها را خیلی خوب به خاطر دارد: «یک رایانه معمولی پیدا کردیم و روی آن سیستم عامل مخصوص را ریختیم. با این سیستم فقط می توانستیم برنامه بسازیم اما نمی شد برنامه را اجرا کرد و نتیجه نهایی را دید. کار پرریسکی بود اما برنامه را - که یک نرم افزار شعر فارسی بود - ساختیم و آن را منتشر کردیم.» گروه تا چند وقت بعد که سروش به مناسبت تولدش یک «آی پد» کادو گرفت، عملا نمی دانستند برنامه شان چطور کار می کند. این توصیف خودشان از زمانی است که برای اولین بار برنامه را در محیط واقعی تست کردند: «درست مثل اهالی روستای دور افتاده ای در ۱۰۰سال پیش بودیم که برق به خانه شان آمده بود؛ همان قدر مبهوت و شگفت زده.»
 
  • سیب گاززده وطنی
از اینجا به بعد دست شان راه افتاده بود. مرحله بعد برای این دانشجویان تازه کار، ساخت بازی و برنامه های جدید بود اما محلی که آنها را کنار هم نگه دارد و به فعالیت هایشان نظم بدهد، وجود نداشت. بچه ها این مشکل را با استادشان در دانشگاه امیرکبیر مطرح کردند و توانستند در گوشه ای از پارکینگ دانشگاه جایی برای خودشان دست و پا کنند. مدتی کارشان شده بود تولید بازی و فروش آن یا کار کردن با شرکت هایی که به صورت پروژه ای با دانشجویان کار می کنند. این کارها خوب بودند اما درآمد ثابت و مناسبی نداشتند. به قول آقای کارآفرین، «همه چیز مثل یک دور باطل بود. ما کار می کردیم، پول به دست آورده، خرج می کردیم و باز بدون پول منتظر پروژه بعدی می ماندیم.» نقشه باید تغییر می کرد. ایده بعدی این بود: مبارزه با اپ استور اصلی و راه انداختن یک نمونه داخلی که کاربران ایرانی بتوانند بدون دشواری از آن استفاده کنند.

حرف عجیبی به نظر می رسید اما اگر عملی می شد، وضع همه شان حسابی تغییر می کرد. ایده شان آن قدر جذاب بود که ۲نفر دیگر از بچه های دانشکده به گروه اضافه شده و قبول کردند در برنامه ریزی و سرمایه گذاری برای راه اندازی این ایده همکاری کنند. پولی که نیاز داشتند، اینطور جمع شد: «همه مان با هزار قرض و سختی، ۴۰ میلیون تومان جمع کردیم. اسم پروژه مان را «سیبچه» گذاشتیم که رنگ و بویی از سیب آقای اپل داشت. فکر می کردیم قرار است دنیا را منفجر کنیم اما اصلا اینطور نشد.» ۹ ماه بعد برنامه راه افتاد و ۵ سال هم کار کرد اما در نهایت از آن پروژه بلندپروازانه عملا مقدار قابل توجهی قرض بر جای مانده بود. «از پول اولیه چیزی نماند. ۱۰ میلیون تومان پول قرض کرده بودیم تا بتوانیم شرکت را نجات بدهیم اما نشد. فاصله چندانی با ورشکستگی نداشتیم. یک روز کاملا ناامید دور هم جمع شدیم و قرار گذاشتیم هرکس ایده ای دارد، مطرح کند. یکی از بچه ها به سمت ظرف میوه روی میز رفت و گفت، بیایید با میوه ها یک بازی بسازیم. ایده اش عجیب بود ولی این تیر آخرمان بود. پس کمی درباره موضوع حرف زدیم و در نهایت تصمیم گرفتیم بازی جدید میوه ای مان را به بازار ارائه کنیم.»

ایده بچه ها برای درآمدزایی از این بازی، فروش امکانات اضافه به کاربران «خوره بازی» بود. در این بازی برای همه چند ویژگی درنظر گرفته شده بود اما برای دسترسی داشتن به امکانات ویژه، کاربر باید پول واقعی پرداخت کرده و این راه های میانبر را می خرید. بدون پرداخت این هزینه، انجام دادن بازی امکان پذیر بود اما کمی بیشتر از دیگران طول می کشید. ایده نجات، در نهایت ناباوری گرفت و آن قدر خوب جلو رفت که بازی ابداعی شان تا حدود ۲سال جزو پرفروش ترین بازی های آنلاین در میان کاربران ایرانی اندروید و iOS بود.
 
  • صعود به مرحله بعد

بعد از این مرحله، بچه ها می توانستند خودشان به عنوان موسس شرکت تازه تاسیس شان حقوق گرفته و حتی عده دیگری را هم استخدام کنند. گروه دانشجویان ماجراجو این روزها بازی جدیدی را به بازار ارائه کرده اند که با همان سبک و سیاق قدیمی برای صاحبان شرکت درآمدزایی دارد و مخاطب هدفش را بیشتر روی گروه خانم های جوان متمرکز کرده است.

حالا بعد از گذشت چند سال، آن گروه سه نفره، به ۳تیم مجزا تبدیل شده که هرکدام زیرنظر شرکت اصلی فعالیت می کنند. «در مجموع ۲۵نفر در مجموعه ما مشغول به کار هستند. این روزها ۴میلیون کاربر ثابت داریم که هرکدام دغدغه های خاص خودشان را دارند. رقم دقیقی از میزان درآمد نمی توانم ارائه کنم اما یکی از اپلیکیشن های اصلی شرکت روزانه چند ده میلیون تومان واریزی دارد این یعنی، ما بچه های بی پول ماجراجو در نقطه مناسبی ایستاده ایم.»

منبع

شیوا محمدی

پسندیده شده توسط: علی کشوری , شهرام برزنی , ایمان مینایی , سهیل , سجاد باقرزاده , علینا اکبری , سعیدعلیزاده , شیوا محمدی , مهران قارزی , شکوه اکبری , ایمان مدائنی , سمیه زرنگ , علی رحمانی , امید کارگر
ثبت نام ورود